Kraski

Kraski na mapie

25 km na południowy wschód od Wołkowyska

Rejon wołkowyski

Zespół pałacowy w dawnym majątku ziemskim. Położony przy drodze prowadzącej z Podoroska do Porozowa.

W pierwszej połowie XIX wieku dobra należały do rodziny Bułharynów, a od połowy wieku XIX były własnością Sieheniów.

Parterowy dwór zbudowany w 1839 roku przez Bułharynów, a przebudowany w stylu neogotyckim został przez Sieheniów. Do parterowego skrzydła starego dworu dobudowany został murowany, piętrowy korpus. Obie części budynku połączone zostały ze sobą ryzalitem z balkonem. W prawym rogu między piętrowym korpusem a ryzalitem usytuowana jest trzykondygnacyjna wieża w formie cylindra, zwieńczona krenelażem (zębate zwieńczenie). Druga wieża również trzech-kondynacyjna, czteroboczna, także zakończona krenelażem wzniesiona jest przy środkowym ryzalicie od tyłu. Główne wejście pozostawione przy starej części rezydencji. Zbudowane w kształcie neogotyckiego ganku z odsłoniętym ozdobnym portalem i dużym kamiennym tarasem otoczonym balustradą. Niestety brakuje źródeł odnośnie wyposażenia nieruchomego i ruchomego wnętrz.

Z zespołu pałacowego zachował się budynek oficyny usytuowanej po lewej stronie od wejścia głównego do pałacu, a o istniejącym tu majątku ziemskim przypominają niszczejące zabudowania gospodarcze.

Według informacji zawartej w spisie ziemian za 1930 rok, majątek Kraski razem z dziewięcioma folwarkami liczył 4613 hektarów ziemi. Współwłaścicielami majątku byli Przemysław i Tadeusz Sieheniowie.

Zbudowany na stoku wzgórza pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni około 6 hektarów z rosnącymi w nim ponad 30 gatunkami drzew liściastych i iglastych w tym i egzotycznych. Płynąca obok rzeka Zelwianka tworzy w dolnej części parku staw. Od drogi w kierunku parku pałacowego prowadzi aleja topolowa.

W posiadaniu rodziny Sieheniów majątek był do września 1939 roku. Właścicieli spotkał tragiczny los jak i wielu innych ziemian na Kresach wschodnich. Zostali zamordowani zaraz po 17 września przez skomunizowaną bandę, w skład której wchodzili kryminaliści i margines społeczny mianujący się komitetem rewolucyjnym, a inspirowanym przez NKWD. Według relacji miejscowej ludności zamordowano wówczas i niepełnoletniego syna gospodarzy majątku, który ukrył się w parku.

Po drugiej wojnie światowej w pałacu mieściło się sanatorium dla dzieci. Od początku lat 90. przez dłuższy czas budynek nie był użytkowany. Od kilku lat jest prywatną własnością obywatela Rosyjskiej Federacji. Teren dawnego zespołu pałacowego jest zamknięty dla zwiedzających. Obecnie są tam prowadzone prace porządkowe i renowacyjne wokół pałacu.

Pamięć dla Pokoleń